O jedzeniu sezonowym, oraz zróżnicowanym już nie raz wspominałam, czyli o tym co nawet nasze babcie, prababcie uprawiały wieki temu. Obecnie jest z tym bardzo różnie, ponieważ najczęściej nie zastanawiamy się nad zbilansowaniem codziennej diety, sezonowością, a co za tym idzie jakością. Stąd m.in.wszelakie niedobory mikro i makroelementów, szczególnie o tej porze roku. Deficyt każdego minerału jest w jakiś sposób widoczny i odczuwalny. Minerałów których najczęściej nam brakuje to: magnez, żelazo, jod, selen i cynk, wapń, potas..to m.in. oczwiście. Dieta pełna minerałów to taka która bogata jest w owoce, warzywa i pestki. I tak na przykład najbogatszymi żródłami potasu są suszone morele i figi, awokado, banany, ziemniaki, pomidory i seler. Najlepsze żródła magnezu to kakao, nasiona słonecznika,migdały, kasza gryczna, biała fasola, orzechy pistacjowe i laskowe, dobra czekolada (ze względu na zawartośćkakao) oraz płatki owsiane. W wapń obfitują ziarna sezamowe,gotowany szpinak, suszone figi, migdały, orzechy laskowe, natka piertuszki i rzeżucha, tofu i kukurydza. Warto tu przy okazji wspomnieć o tym iż sezam czy tez figi zawierają więcej wapnia niż mleko, oraz idą ramię w ramię z żótym serem. Cynk znajdziemy m.in. w zarodkach pszennych, pestkach dyni,suszonych ziołach, w większości orzechów, fasoli oraz w kakao i ostrygach. Żelazo które kojarzy nam się z mięsem, występuję też w dużych ilościach w suszonych figach, śliwkach i morelach, płatkach śniadaniowych tych niebłyskawicznych, ziarniesezamu,świeżych zielonych warzywach, fasoli, pokrzywie, orzechach, nasionach dyni oraz rodzynkach. Przyswajalność żelaza rośnie w obecności takich substacji jak
chlorofil czy witamina C, więc towarzystwie warzyw i owoców. Komponujmy więc nasze posiłki na tyle mądrze na ile jesteśmy wstanie to robić w danej chwili, bądźmy bardzo czujni.
Oto kilka inspiracji:
Zupa zimowa z pieczonych warzyw
Składniki:
- 1 spory bakłażan
- szklanka czarnych oliwek
- 1 duża czerwona cebula
- 1 marchewka
- ¾ szklanki czerwonej soczewicy
- 1 duży ziemniak
- pomidory malinowe zamknięte w słoiku (przecier)
- 4 ząbki czosnku
- świeży tymianek
- spora szczypta lub nawet dwie czubrycy
- sól
- pieprz świeżo zmielony
- szklanka kaszy jaglanej
- około 1 litra ekologicznego bulionu warzywnego ( lub swój domowy)
Sposób przygotowania:
Kaszę jaglaną prażymy na sucho, następnie przelewamy kilkukrotnie wrząca wodą, zlewając mętna wodę końcowo zalewamy gorącą wodą ( ilość dwukrotna w stosunku do ilości kaszy) i pod przykyciem, bez mieszania i specjalnego podglądania gotujemy około 20 minut.Jeśli jest taka potrzeba mozemy dolać odrobinę wody przykryć i wyłączyć gaz. W mniejszym garnku gotujemy wedle przepisu czerwoną soczewicę, około 15minut. Piekarnik nagrzewam do 125 stopni. Wszystkie warzywa umylam i pokroiłam w plastry. Czosnków nie obieram z łupinek. Układam je na blasze wyłożonej papierem do pieczenie, solę i polewam cienkim strumieniem oliwy.Wszystko to zapiekam około 40 minut. Czosnek obłupuje z łupienk, upieczone warzywa delikatnie zsuwam do garnka, wsypuję soczewicę, pomidory zioła i dokładnie mieszam. Dolewam bulionu,mieszam raz jeszcze i blenduje według uznania. Ja podaję tą oto zupę z kilkoma łyzkami kaszy jaglanej ugotowanej na sypko z drobno pokrojonymi czarnymi oliwkami i zielenina lub kiełkami słonecznika. Zupa idealna na teraz, poza zupami orientalnymi (mocno doprawionymi), czy też klasycznymi polskimi delikatnie odchudzonymi bez mięsa lub z mięsem naprawdę dobrej i sprawdzoniej jakości. Da się!
Surówka z buraków z orientalną kaszą jaglaną
Składniki:
- kilka podlużnych buraków
- 1 spora cebula czosnkowa
- 300g ugotowanej białej fasoli
- kilka ogórków kiszonych pochodzących ze domowych zasobów
- oliwa nierafinowana
- sól, pieprz
- 3 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- kurkuma
- king kitchen masala
Sposób przygotowania:
Buraki musimy ugotować na półtwardo. Następnie gdy juz ostygną, obieramy je i kroimy w kostkę. Kiszone ogórki obieramy obieraczką ze skóry i kroimy w kosteczkę, podobnie z cebulą.Wszystkie składniki łaczymy w większej misce, polewamy oliwą, doprawiamy do smaku solą i pieprzem.
Kaszę jaglaną delikatnie prózymy na patelni (woda+ łyzeczka oliwy) dodajemy kurkumy oraz masali, Gdy kasza jest juz odpowiednio ciepla i przeszla przyprawami, nakladam ją na talerz. Obok zagości surówka buraczana. Do tego dania zielenina wszelaka wskazana.
Koktajl poranny “zielona moc”
Składniki:
- sok z jednej sporej pomarańczy lub dwóch mniejszych
- kilka garści świezego szpinaku baby
- 1 kiwi
- woda
- *opcja smoothie: z bananem nieprzejrzalym i lekko zmrożonym
Po przygotowaniu wszystkich owoców, dokładnie je miskujemy, pod koniec dodajemy wodę w celu delikatnego rozcieńczenia. Jest to koktajl wcale nierozgrzewający, tym razem coś ulubionego dla moich kubków smakowych i w celu podniesienia poziomu witaminy C.
Serdecznie zapraszam na Restaurant Day w którym mam przyjemność brać udział po raz trzeci tym razem w Browarze Mieszczańskim ul.Hubskiej 44, 15 lutego w godzinach 12.00-16.00. Będzie energetycznie, smacznie i aromatycznie. Ponad to u mego boku jak zawsze cudowne kobiety, kto ciekawy niechaj przybywa!
Warto tu zajrzeć —>> https://www.facebook.com/events/434804536682954/?fref=ts
SERDECZNIE ZAPRASZAM!