Papryka to warzywo, które kusi kolorem, zapachem jak i bogactwem witamin. Zawiera ona sporą ilość witaminy C (w szczególności papryka żółta i czerwona), beta-karoten oraz sole mineralne m.in. takie jak potas i wapń. Występują w niej również bardzo ważne związki, mianowicie polifenole, które usuwają wolne rodniki z naszego organizmu przyśpieszające proces starzenia. Z kolei dzięki substancjom fitoaktywnym ma ona działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i poprawia funkcjonowanie układu odpornościowego. Dlatego najlepiej spożywać ją w różnych postaciach w okresie jesienno-wiosennym. Jakiś czas temu pojawił się już przepis na moim blogu na faszerowaną paprykę, znajdziecie go tutaj http://jemto.pl/2014/05/wiosenne-porzadkowanie/. Natomiast dzisiaj pokaże Wam inną odsłonę tego dania.
Papryka Faszerowana
Składniki:
- 5 słodkich dużych papryk (dowolny kolor)
- 2 jaja wysokiej jakości (możesz zamienić jaja posiekanym tofu ziołowym lub cieciorką okraszoną oliwą ze świeżą kolendrą i majerankiem)
- szczypior
- 150g groszku zielonego (poza sezonem możesz zastąpić go innym ulubionym sezonowym warzywem)
- kilka ugotowanych i posiekanych szparagów ( poza sezonem możesz zastąpić je innym ulubionym sezonowym warzywem)
- dobra oliwa z wytłoczyn
- około 100 g wegańskiego parmezanu z migdałów (domowej roboty)*
- sól morska
- pieprz cayenne
Jeśli użyjesz jaj to uprzednio należy je ugotować na twardo i pokroić w drobną kostkę. Szczypiorek posiekać. Jedną umytą paprykę w drobną kostkę, pozostałe umyte papryki otworzyć z góry i oczyścić. Ja miała kilka ugotowanych szparagów pod ręką, więc wykorzystałam je do farszu krojąc na drobne kawałki. Wszystkie składniki farszu dokładnie i delikatnie wymieszać. Na końcu dodałam domowego parmezanu z migdałów. Przepis podaje poniżej ;) Do farszu dodajemy również oliwę sól oraz pieprz do smaku. Farszem napełniamy wydrążone papryki . Układamy je w naczyniu żaroodpornym wysmarowanym oliwą, przykrywamy „kapeluszami” ;) Pieczemy przez 25 minut w temp. 180C, opcja: góra-dół. Najlepiej jest je podawać prosto z pieca z domowej roboty pieczywem na zakwasie lub proponuje świeżo upieczony delikatnie chrupiący chlebek jaglano-gryczany (przepis znajdziesz u mnie na blogu w poście Bezglutenowo).
* PARMEZAN WEGAŃSKI Z MIGDAŁÓW
- szklanka migdałów bez skórki
- 3 łyżeczki płatków drożdżowych
- chili do smaku (u mnie szczypta)
- spora szczypta soli morskiej lub różowej
Wszystkie składniki umieścić w naczyniu miksującym i zmiksować na mąkę. Jeśli jest za mało słone, dodać więcej soli i jeszcze raz zmiksować. Przechowywać w szczelnym słoiczku w lodówce.
Smacznego dnia kochani!
U.