Moi kochani, to ciasto jest zdecydowanie jesienno-zimowym deserem. Przynajmniej tak mi się kojarzy. Cieszę się, że w końcu znalazłam chwilę ;)) i zmobilizowałam się by wrzucić ten przepis w końcu na bloga. Prawie zdążyłam przed wiosną ;). Jest to jedna z kilku moich ulubionych wersji ciasta z dynią. Inne receptury mam nadzieję kiedyś ujrzą światło dziennie w mojej książce. Ta to jedna z prostszych opcji na ciasto z udziałem dyni. Nieoklepana i myślę, że ciekawsza smakowo. Dynia ma wspaniałe i dość wszechstronne zastosowanie w kuchni.Jest bardzo zdrowa, to warzywo bogate w witaminy i minerały, zwłaszcza niezbędny mężczyznom cynk, a przy tym ma niewiele kalorii. Bardzo lubię robić również brownie z udziałem dyni. Nie przebije jednak ono brownie z czerwonej fasoli, czyli w mojej wersji–>polecam–> karobowca https://jemto.pl/2013/05/fasolowe-rarytasy/ , ale jest równie pyszne, pożywne i zdrowe.
Składniki:
- 2 szklanki mąki: owsiana pół na pół z orkiszową (pełnoziarniste) lub pół na pół z mąką gryczaną
- 1 łyżeczka sody oczyszczonej
- 1/4 proszku do pieczenia (eko)
- 1 łyżeczka płaska cynamonu (najlepiej cejlońskiego)
- 1/2 łyżeczka imbiru
- spora szczypta kardamonu
- szczypta soli
- 1 spora szklanka puree z dyni (najlepiej piżmowej)
- pół szklanki musu z jabłek (bez cukru, podduszone)
- 1/3 szklanki ksylitolu lub innego ulubionego i zdrowszego słodu
- 1/2 szklanki oleju delikatnego roślinnego
- 1/3 szklanki mleka roślinnego ( może być kokosowe, ryżowe, sojowe, owsiane)
- 2 łyżki octu jabłkowego
- ponad pół tabliczki gorzkiej czekolady (powyżej 70%)
- spora garść żurawiny (bez cukru) lub moreli niesiarkowanych (posiekanych)
W dużej misce dokładnie wymieszaj suche składniki. Mokre składniki odmierz w naczyniu miksującym, a następnie dokładnie zblenduj na gładką, aksamitną masę. Przelej mokre składniki do suchych i dokładnie oraz delikatnie wymieszaj np. łyżką. Na sam koniec dodaj posiekaną czekoladę oraz żurawinę, ponownie wymieszaj i przelej ciasto do standardowej keksówki wyłożonej papierem do pieczenia. Włóż do nagrzanego piekarnika (180C) i piecz około 50 minut do momentu aż ciasto będzie złociste. Gdy użyjesz dyni hokkaido ciasto jest cięższe, bardziej wilgotne. Wtedy ma ono strukturę brownie, natomiast gdy użyjesz dyni piżmowej wyrośnie wyższe, mniej wilgotne- bardziej w stylu biszkopta. Wszystko zależy od tego co chcesz uzyskać końcowo lub do jakiej dyni masz obecnie dostęp. I jedno i drugie będzie znakomite.
Rozsmakuj się w dyni na nowo!
O każdej porze roku warto do niej wracać w przeróżnych formach również, albo i przede wszystkim wytrawnych. Wiosna to pora nadal na zupy, koktajle, sałatki, ciasta, pasty i pasztety z jej udziałem ;-).
Pozdrawiam Was ciepło,
U.