Karob to inaczej mączka chleba świętojańskiego powstaje ze sproszkowanych strąków drzewa chlebowca świętojańskiego rosnącego w krajach o ciepłym śródziemnomorskim klimacie. Zamienne nazwy tegoż drzewa to: drzewo karobowe, szarańczyn strączkowy, karob, ceratoria. Proszek karobowy wyglądem i smakiem przypomina kakao, dlatego można go stosować jako jego zamiennik. Ma naturalnie słodki smak, co pozwala zmniejszyć ilość dodawanego słodu o 25% i więcej. Karob przewyższa kakao różnorodnością składników odżywczych i nie alergizuje. Proszek karobowy jest w 100% naturalny to prawdziwa kopalnia witamin, minerałów, białka i błonnika. Wspomaga naturalną odporność organizmu. Nie zawiera substancji stymulujących typu: kofeina i teobromina. Karob jest produktem z gamy superfood. Obecnie jest już dość powszechnie dostępny w postaci proszku lub melasy. Można zakupić cukierki, ciastka, batony oraz czekolady z karobem w roli głównej. Karob może nam fantastycznie zastępować lub uzupełniać kakao. Ma lekko orientalny posmak. Można go użyć do ciast, ciasteczek, batonów, budyni, napoji, polew i innych twórczych deserów ;). O tej porze roku karb najlepiej smakuje w ciastach, rozgrzewających napojach oraz budyniach.
Budyń karobowy z nutą pomarańczy
Składniki:
- 8 łyżek ugotowanej kaszy jaglanej
- 4 łyżki mleka ryżowego lub innego ulubionego roślinnego (tutaj idealnie sprawdzi się również kokosowe dobrej jakości, czyli nie z puszki!)
- 3 łyżki karobu
- 6 łyżek soku z pomarańczy
- 2 świeże daktyle
- 1 łyżeczka oleju kokosowego nierafinowanego
- szczypta chili cayenne
Wszystkie składniki dokładnie miksujemy na gładką masę pozbawioną grudek. Ilością karobu regulujemy „czekoladowość” budyniu. Dosładzamy jeśli lubimy, ale nie jest to konieczne.
Budyń cytrynowo-waniliowy
Składniki:
- 8 łyżek ugotowanej kaszy jaglanej
- 4 łyżki mleka ryżowego bez cukru
- 4 spore łyżki soku z cytryny
- 1 banan
- naturalny aromat waniliowy
- 1-2 łyżki syropu z agawy
- łyżeczka oleju kokosowego nierafinowanego zapachowego (najlepiej eko)
Podobnie jak powyżej miksujemy wszystkie składniki na gładką masę. To do siebie ma budyń, że jeśli masz przygotowane wcześniej składniki to w zasadzie tylko miksujesz i doprawiasz. I gotowe!
Budyń owocowy
Składniki:
- 250g ugotowanej kaszy jaglanej
- 250ml mleka kokosowego
- 300g mrożonych malin lub innych ulubionych owoców (w sezonie świeżych, wiadomo najlepiej ;))
- 50ml wody
- 1 banan nieduży
- łyżka prawdziwego, delikatnego miodu lub ksylitolu
Wszystkie składniki zmiksuj. Tego typu budyń najsmaczniejszy i w pełni wartościowy jest latem gdy jest mnóstwo świeżych owoców. Czasami jednak tęskni się już tak mocno za latem, że zagląda się do zamrażarki, gdzie bardzo dobrze jest mieć swoje zbiory. Jeśli wolisz budyń rzadszy dolej przegotowanej i schłodzonej wody. Dosładzamy wedle uznania.
Smacznego dnia!
U.